Mike Oppland jatkaa Lahdessa päätoimisena valmentajana

4.6.2021

Lahti Basketball Juniorit on solminut Mike Opplandin kanssa jatkosopimuksen, eli Mikea nähdään valmennuspuuhissa jatkossakin seuran valmennusryhmien peräsimessä! Miken sopimus on muotoa toistaiseksi voimassa oleva, ja valmennustehtävien lisäksi Mike aloitti juuri käynnistyneessä Suomen Koripalloliiton järjestämässä vuoden 2021 Huippukoripallovalmentajatutkinnossa (HKVT) opiskelut.

Seuran toiminnanjohtaja Jimi Koskinen kertoo iloisena solmitusta sopimuksesta: "Olemme todella tyytyväisiä, että pääsimme sopimukseen Coach Miken kanssa! Mike on tehnyt laadukasta työtä seurassamme ja vie lapsia ja nuoria eteenpäin valtavalla intohimolla ja sydämmellä. Tästä on hyvä jatkaa pelaajanpolkumme kehittämistä ja saada jatkuvuutta toimintaamme. Mike aloitti myös HKVT-opinnot, ja koen että se tulee vielä entisestään kehittämään häntä valmentajana ja ihmisenä ja sitä kautta myös hyötyvät seuramme lukuisat pelaajat!".

Mike kommentoi sopimusta innoissaan ja kiitollisena: "I'm very excited about continuing my work with Lahti Juniorit and the entire Lahti Basketball Family. This city is my home and I'm fortunate that I get to coach basketball for a living. It's an opportunity I never take for granted. I'm grateful that I was selected to be a part of the 2021 HKVT and I'm grateful that Lahti Basketball Club is supporting me in this endeavor. I have already learned a lot from the teachers and other members of the HKVT class. I think this education will make me a better coach, and most importantly, it will help me learn more about Finnish culture and how to coach young people in Finland."

Harjoittelut jatkuvat jo kovaa vauhtia ja koronan stoppaaman kauden jälkeen pelaajat odottavat jo innolla seuraavan kauden 2021-2022 alkamista. Miken päävastuina alkavalla kaudella ovat U19 poikien ikäluokkajoukkue sekä U15-14 poikien ikäluokkajoukkueen valmennukset. Lisäksi Mikea nähdään paljon myös aamuisin Lyseon Urheilulukion aamuvalmennuksissa, joissa keskitytään lukioikäisten lupauksien henkilökohtaisten taitojen kehittämiseen. "U19 has already been practicing for a few weeks now. I like what I see with this group. I think we have a group of guys who works hard, is willing to learn, and wants to play together. I'm also looking forward to starting practice again with U14 and U15. We have a lot of kids who are excited to learn and we have a great coaching staff who is also willing to learn. The future of the club is bright. The more we come together as coaches and share the game with each other, the better we all develop." Mike kertoo. 

Onnittelut sopimuksesta Mike ja jatketaan lasten ja nuorten kehittämistä!